RN731JTTD42R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD42R2B50
Description
RES 42.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
42.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD42R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C