RN731JTTD4272F25
Mfr.Part #
RN731JTTD4272F25
Description
RES 42.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
42.7kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
yes
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD4272F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4272F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C