RN731JTTD4272D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4272D25
Description
RES 42.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
50V
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
42.7kOhm
Height :
450μm
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD4272D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4272D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C