RN731JTTD4272B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4272B50
Description
RES 42.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Resistance :
42.7kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD4272B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4272B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C