RN731JTTD4271D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4271D100
Description
RES 4.27K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Resistance :
4.27kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V