RN731JTTD4222D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4222D25
Description
RES 42.2K OHM 0.5% 1/16W 0603
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
42.2kOhm
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD4222D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4222D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C