RN731JTTD4222B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4222B50
Description
RES 42.2K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
yes
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
42.2kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD4222B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4222B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C