RN731JTTD41R7F100
Mfr.Part #
RN731JTTD41R7F100
Description
RES 41.7 OHM 1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
RN73
Weight :
2.012816mg
Resistance :
41.7Ohm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD41R7F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD41R7F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C