RN731JTTD41R7D25
Mfr.Part #
RN731JTTD41R7D25
Description
RES 41.7 OHM 0.5% 1/16W 0603
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Resistance :
41.7Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W