RN731JTTD41R7D100
Mfr.Part #
RN731JTTD41R7D100
Description
RES 41.7 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
2
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Resistance :
41.7Ohm
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD41R7D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD41R7D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C