RN731JTTD41R7B50
Mfr.Part #
RN731JTTD41R7B50
Description
RES 41.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
41.7Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
yes
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD41R7B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD41R7B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C