RN731JTTD41R7B25
Mfr.Part #
RN731JTTD41R7B25
Description
RES 41.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
yes
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RN73
Power Rating :
63mW
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
41.7Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RN731JTTD41R7B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD41R7B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C