RN731JTTD41R2F25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD41R2F25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 41.2 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
41.2Ohm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW