RN731JTTD41R2F100
Mfr.Part #
RN731JTTD41R2F100
Description
RES 41.2 OHM 1% 1/16W 0603
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
41.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD41R2F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD41R2F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C