RN731JTTD41R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD41R2B50
Description
RES 41.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Resistance :
41.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
2
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD41R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD41R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C