RN731JTTD4172D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4172D25
Description
RES 41.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
41.7kOhm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD4172D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4172D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C