RN731JTTD4172B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4172B50
Description
RES 41.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Ultra Precision
Pbfree Code :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
41.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD4172B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4172B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C