RN731JTTD4172B25
Mfr.Part #
RN731JTTD4172B25
Description
RES 41.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Thin Film
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Resistance :
41.7kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD4172B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4172B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C