RN731JTTD4170F25
Mfr.Part #
RN731JTTD4170F25
Description
RES 417 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
417Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD4170F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4170F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 417Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C