RN731JTTD4170D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4170D25
Description
RES 417 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Resistance :
417Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD4170D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4170D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 417Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C