RN731JTTD4122F25
Mfr.Part #
RN731JTTD4122F25
Description
RES 41.2K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Resistance :
41.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD4122F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4122F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C