RN731JTTD4122D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4122D100
Description
RES 41.2K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
41.2kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD4122D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4122D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C