RN731JTTD40R7F25
Mfr.Part #
RN731JTTD40R7F25
Description
RES 40.7 OHM 1% 1/16W 0603
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
40.7Ohm
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD40R7F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R7F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C