RN731JTTD40R7F100
Mfr.Part #
RN731JTTD40R7F100
Description
RES 40.7 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
40.7Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD40R7F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R7F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C