RN731JTTD40R7D25
Mfr.Part #
RN731JTTD40R7D25
Description
RES 40.7 OHM 0.5% 1/16W 0603
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Resistance :
40.7Ohm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm