RN731JTTD40R7C50
Mfr.Part #
RN731JTTD40R7C50
Description
RES 40.7 OHM 0.25% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
40.7Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD40R7C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R7C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C