RN731JTTD40R7B50
Mfr.Part #
RN731JTTD40R7B50
Description
RES 40.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
40.7Ohm