RN731JTTD40R7B25
Mfr.Part #
RN731JTTD40R7B25
Description
RES 40.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
40.7Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD40R7B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R7B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C