RN731JTTD40R2F50
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2F50
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Height :
450μm
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Resistance :
40.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Series :
RN73
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD40R2F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R2F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C