RN731JTTD40R2F25
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2F25
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
40.2Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RN731JTTD40R2F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R2F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C