RN731JTTD40R2F100
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2F100
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/16W 0603
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Series :
RN73
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
40.2Ohm
Datasheets
RN731JTTD40R2F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R2F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C