RN731JTTD40R2D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
40.2Ohm
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C