RN731JTTD40R2C50
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2C50
Description
RES 40.2 OHM 0.25% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
40.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.25%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Datasheets
RN731JTTD40R2C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R2C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C