RN731JTTD40R2C25
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2C25
Description
RES 40.2 OHM 0.25% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
40.2Ohm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25%
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD40R2C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R2C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C