RN731JTTD40R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2B50
Description
RES 40.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
40.2Ohm
ECCN Code :
EAR99
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD40R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C