RN731JTTD40R2B25
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2B25
Description
RES 40.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
40.2Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W