RN731JTTD4072F50
Mfr.Part #
RN731JTTD4072F50
Description
RES 40.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
40.7kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
yes
Voltage - Rated :
50V