RN731JTTD4072F25
Mfr.Part #
RN731JTTD4072F25
Description
RES 40.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
40.7kOhm
RN73
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD4072F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4072F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C