RN731JTTD4072F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4072F100
Description
RES 40.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
40.7kOhm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD4072F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4072F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C