RN731JTTD4072B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4072B50
Description
RES 40.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
40.7kOhm
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
yes
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Datasheets
RN731JTTD4072B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4072B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C