RN731JTTD4072B05
Mfr.Part #
RN731JTTD4072B05
Description
RES 40.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
40.7kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD4072B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4072B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C