RN731JTTD4072A25
Mfr.Part #
RN731JTTD4072A25
Description
RES 40.7K OHM 0.05% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
40.7kOhm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD4072A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4072A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C