RN731JTTD4071F25
Mfr.Part #
RN731JTTD4071F25
Description
RES 4.07K OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
4.07kOhm
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD4071F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4071F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.07kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C