RN731JTTD4071F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4071F100
Description
RES 4.07K OHM 1% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Thin Film
Case Code (Imperial) :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
4.07kOhm
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD4071F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4071F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.07kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C