RN731JTTD4070B25
Mfr.Part #
RN731JTTD4070B25
Description
RES 407 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
407Ohm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD4070B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4070B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 407Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C