RN731JTTD4070B05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4070B05
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 407 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Series :
RN73
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Resistance :
407Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD4070B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4070B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 407Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C