RN731JTTD4022F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4022F100
Description
RES 40.2K OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
e3
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
40.2kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD4022F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4022F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C