RN731JTTD4022C25
Mfr.Part #
RN731JTTD4022C25
Description
RES 40.2K OHM 0.25% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
75V
Surface Mount :
yes
Resistance :
40.2kOhm
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD4022C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4022C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C