RN731JTTD4022C10
Mfr.Part #
RN731JTTD4022C10
Description
RES 40.2K OHM 0.25% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Resistance :
40.2kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.25%
Datasheets
RN731JTTD4022C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4022C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C