RN731JTTD4022B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4022B50
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/16W 0603
2
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Height :
450μm
Resistance :
40.2kOhm
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD4022B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4022B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C